Prosba pacientom

30.09.2022

      Príchod jesene prináša viaceré zmeny nielen v prírode, ale aj medzi ľudmi. Prichádza ochladenie, častejšie sú vírusové infekcie miešajúce sa s COVID ochorením, pomaly sa nám napĺnajú čakárne pacientami do prasknutia. Čomu sa však čudujem je ľudská ľahostajnosť. Príklad z dnešného dňa. Plná čakáreň ľudí sediaci pred ambulanciou jeden vedľa druhého, kašlajúci, smrkajúci, mladí, mamičky a dôchodcovia. Medzi prvými prišiel pacient, dôchodca. Škriabe v hrdle od pondelka, aj mu zaľahlo na priedušky. Tak sa pýtam a test na covid ste si robili? Nie, ved som očkovaný a covid som prekonal minulého roku. Aha, vravím si, tak podme ho urobiť. A čuduj sa svete pozitívny test. Rýchlo dezinfekcia celej ambulancie, skriniek, stoličiek, lekárskej a sesterskej izby. Lietame tu s dezinfekčnými prostriedkami, vetráme.  Onedlho druhý pacient: dobrý deň, nejako sucho kašlem a nevie to prestať, trošku aj teploty ale inak sa cítim dobre. A test na covid ste si robili? Nie, veď som očkovaný a covid som prekonal minulého roku a ani test doma nemám. Načo? Aha vravím si a už som mal zlú predtuchu. No dobre, tak vám spravíme test na covid. A asi neuhádnete milí čitatelia, aj tento bol pozitívny. Znova dezinfekcia priestorov, stoličiek, kľučiek, zase beháme s dezinfekciou po celej ambulancii.

      Šírili infekciu po celej čakárni. Či starí či mladí, všetci si odniesli nechcený dar domov k svojím rodinám. Chvála Bohu, že máme inštalovanú non-stop dezinfekciu vzduchu vo všetkých miestnostiach + vo večerných hodinách prebieha riadená dezinfekcia priestorov UVC žiaričmi inštalovanými na strope každej miestnosti. Aspoň tak sa snažíme znížiť pravdepodobnosť nakazenia.

   A poučenie na záver? Prosím snažte sa byť ohľaduplní k ostatným ľudom. Pri príznakoch nachladenia si spravte test na COVID ochorenie na 2-3 deň a až tak chodte do čakárne.