Exotická dovolenka ?  aktualizované

09.05.2024

Chystáte sa na exotickú dovolenku a neviete či okrem krásneho počasia vás tam čaká aj nejaké nepríjemné prekvapenie? V tomto článku sa však budeme venovať len "nepríjemnému ochoreniu", preto si pred odchodom zvážte či sa nechcete očkovať na konkrétnu infekčnú chorobu, aby ste na konci dovolenky neostali smutní. Preto v prílohe článku máte link aktualizovaný k 12.4.2024, kde je aktuálny zoznam chorôb v rôznych destináciach s počtom úmrtí a nakazených: 

Aktuální výskyt onemocnění přehledně, doporučení a povinné očkování dle zemí 12.4.2024 - Centrum cestovní medicíny (centrumcestovnimediciny.cz) 

Čo by mala obsahovať lekárnička cestovateľa? 

Do lekárničky patrí dostatočné množstvo liekov, ktoré bežne užívate. Veľmi často nám ľudia volajú, že v zahraničí nemôžu zohnať konkrétne liečivo. Ďalšie sú lieky na teplotu, antihistaminiká na alergiu (pomôžu aj pri popŕhlení medúzou), lieky na hnačku. Neodporúčame nosiť antibiotiká, pretože ich ľudia nevedia správne ordinovať a užívať. Vhodné sú kvapky do očí aj do nosa. Vezmite si náplasti, obväz, dezinfekciu aj teplomer – napríklad v trópoch bez neho horúčku nespoznáte. V elektrickom skontrolujte batérie. Do malarických oblastí sú veľmi dôležité antimalariká. Tie si zaplatíte, no prípadnú liečbu po návrate do ČR pokrýva zdravotné poistenie, aj keď ste sa nakazili kdekoľvek. Je nutné mať so sebou repelent. Môže vás ohroziť prvý komár na letisku, alebo na mieste nezoženiete správny prípravok. Čítajte informácie o účinnosti a zložení na obaloch. Na tropické komáre odporúča WHO aj ďalšie organizácie repelenty s DEET. Vhodné je navštíviť lekáreň, alebo špecializovanú predajňu outdoorových potrieb, kde účinné repelenty majú, vyznajú sa v nich a poradia. 

celý článok tu: dTest: Cestovná medicína je prevencia - Testy a recenzie výrobkov